2010 Tackle Leaders


















briancushing.jpg

Brian Cushing
Garland Mustangs

1 Cushing     GDM 166 141 Durant      COW 40 281 Cody,T     ICC 14
2 Ryans ICC 162 142 Leonhard DTL 40 282 Loeffler CHI 14
3 Hayes,G YOR 142 143 Clark,D KUT 40 283 Lewis,K RCH 14
4 Beason CHP 142 144 Kiwanuka MAR 39 284 Gaither,O MAR 14
5 Ruud MAR 141 145 Williams,T COW 38 285 Green,J KUT 13
6 Lewis,R KUT 140 146 Dockett GWG 37 286 Hanson,J MAR 13
7 James,B LAK 135 147 Rolle ICC 37 287 Anderson LAK 13
8 Willis,P ICC 133 148 Afalava CHP 35 288 Johnson,E YOR 13
9 Barnett RCH 130 149 Byrd ICC 35 289 Economos LAK 13
10 Briggs,L GWG 120 150 Taylor,J PIC 35 290 Ingram,C PIC 13
11 Fletcher MOH 108 151 Sharper KUT 35 291 Peko RCH 13
12 Tulloch COW 108 152 Harvey MAR 35 292 Gay GDM 13
13 Davis,A VV 104 153 Jackson,K PIC 35 293 Gooden MOH 13
14 Vilma DTL 103 154 Diles YOR 34 294 Cook,C RCH 13
15 Carter,A LAK 103 155 Hali KUT 34 295 Grant,D VV 13
16 Laurinaiti GWG 98 156 Wilfork ICC 34 296 Pierre-Pau ICC 13
17 Newman CHI 94 157 Mathis,E COW 34 297 Amato MAR 13
18 Dawkins PIC 92 158 Orakpo LAK 34 298 Cunningham RCH 13
19 Tuck FLD 92 159 Sheppard GWG 34 299 McCargo CHI 13
20 Harris,D PIC 90 160 Anderson,M RCH 33 300 Rogers,C DTL 12
21 Bethea LAK 89 161 Phillips,S CHP 33 301 English GWG 12
22 Tillman,C MAR 89 162 Henderson GDM 32 302 Kyle KUT 12
23 Thomas,T COW 88 163 Clements VV 32 303 Black DTL 12
24 Mayo GDM 88 164 Trufant CHP 32 304 Hughes,J MAR 12
25 Maualuga VV 87 165 Washington PIC 32 305 McKelvin GWG 12
26 Gay RCH 87 166 Stroud MOH 31 306 Gibson,T CHP 12
27 Witherspoo CHI 86 167 Ryan,C GDM 31 307 Angerer MAR 11
28 Brackett MAR 84 168 Abraham CHP 31 308 Johnson,T VV 11
29 Suggs FLD 84 169 Franklin PIC 31 309 Williams,D MAR 11
30 Jenkins,M RCH 83 170 Morrison COW 31 310 Price,B MOH 11
31 Hawk MOH 83 171 Avril GDM 30 311 Chancellor DTL 11
32 Robinson,D DTL 83 172 Williams,B VV 30 312 Cox,P LAK 11
33 Wilson,K YOR 82 173 Castillo CHI 30 313 McCourty DTL 11
34 Boley CHI 81 174 Pool RCH 30 314 McManis COW 11
35 Landry,L VV 81 175 Pace,C LAK 30 315 Hardy YOR 11
36 Spencer,S MAR 80 176 Foote KUT 30 316 Washington YOR 11
37 Flowers VV 80 177 Johnson,T MAR 29 317 Jerry LAK 11
38 Bartell GDM 79 178 Merling ICC 29 318 Ellerbe FLD 11
39 Williams,D GWG 78 179 Brown,T RCH 29 319 Ross,A COW 11
40 Woodley FLD 78 180 Houston MOH 29 320 Spikes,B GWG 11
41 Smith,D GWG 78 181 Dorsey KUT 29 321 Brown,E COW 11
42 Peterson,M DTL 78 182 Burnett PIC 28 322 Fanene GWG 11
43 Bulluck CHP 75   183 Hampton GWG 28   323 Griffen PIC 11
44 Muir YOR 74 184 Williams,M VV 28 324 Denney GWG 10
45 Clark,R YOR 74 185 Raji LAK 28 325 King,J ICC 10
46 Bailey,C MOH 74 186 Robinson,P GWG 27 326 Joseph,L DTL 10
47 Starks,R PIC 73 187 Brace FLD 27 327 Lewis,M CHP 10
48 Joseph,J PIC 72 188 Jenkins,M ICC 27 328 Watson,G MOH 10
49 Branch,T ICC 72 189 Jenkins,C YOR 27 329 Robbins GDM 10
50 McFadden GWG 72 190 Lacey COW 27 330 Spievey FLD 10
51 Meriweathe FLD 72 191 Burnett YOR 26 331 Hobbs,E ICC 10
52 Harper,R MOH 71 192 Bullitt CHP 26 332 Allen,J MAR 10
53 Taylor,I KUT 71 193 Cofield CHI 26 333 Marks RCH 9
54 Woodson LAK 71 194 Berry,E VV 26 334 Williams,C GDM 9
55 Scott,B FLD 70 195 Weatherspo FLD 26 335 Smith,S DTL 9
56 Dansby GDM 69 196 Pollard CHI 26 336 Tinoisamoa YOR 9
57 Cox,D VV 69 197 Thomas,E GDM 25 337 Hoke KUT 9
58 McIntosh,R MOH 69 198 Odom YOR 25 338 Moore,D FLD 9
59 Davis,T VV 68 199 Griffin,C DTL 25 339 Troup CHP 9
60 Rhodes RCH 68 200 Piscitelli YOR 25 340 Maybin ICC 9
61 Harrison,J CHI 68 201 Bodden FLD 24 341 Mack ICC 9
62 Coleman,E COW 68 202 Porter,J LAK 24 342 Moore,K PIC 9
63 Kelsay LAK 67 203 Cromartie FLD 24 343 Canty RCH 9
64 Samuel PIC 67 204 Harrison,M GWG 24 344 Ferguson,J LAK 9
65 Jammer CHP 66 205 Wright,E DTL 24 345 Bowen GDM 9
66 Brown,S CHP 64 206 Merriman VV 24 346 Kruger MOH 9
67 Peterson,J MOH 64 207 DeCoud GWG 23 347 Magee MOH 9
68 Wilson,J GDM 64 208 Dunlap VV 23 348 Worilds RCH 9
69 Manning,D YOR 64 209 Freeney FLD 23 349 Alualu MOH 8
70 Brown,M CHI 63 210 Harris,A LAK 23 350 Dorenbos DTL 8
71 Jackson,D CHI 63 211 Dumervil DTL 23 351 Smith,A LAK 8
72 Keisel VV 63 212 Chung KUT 22 352 Ellis,G PIC 8
73 Foxworth GDM 63 213 Harris,T VV 22 353 Sintim GDM 8
74 McGee,T GWG 61 214 Pickett CHP 21 354 Chaney ICC 8
75 Gamble ICC 61 215 Whitner ICC 21 355 Franks GDM 8
76 Webster,C RCH 60 216 Connor CHI 21 356 Crowder CHP 8
77 Brown,R VV 60 217 Olshansky COW 21 357 Carrington CHP 8
78 Patterso,M COW 60 218 Huff DTL 21 358 Hood,Z GWG 8
79 Reed,E CHP 60 219 Nelson,R MOH 21 359 Laws CHP 8
80 Matthews RCH 59 220 Powers CHP 20 360 Lee,S MAR 8
81 Porter,T KUT 58 221 Houston,L GWG 20 361 Binn GDM 8
82 Goodman FLD 58 222 Finnegan CHI 20 362 Lewis,M RCH 8
83 Talib CHI 56 223 Wilhite YOR 20 363 Gholston DTL 8
84 Mebane COW 55 224 Thomas,C GWG 20 364 Umenyiora FLD 8
85 Cole,T MOH 55 225 Kampman COW 20 365 Wade,J PIC 7
86 Hope MAR 55 226 Butler,D LAK 19 366 Starks,M RCH 7
87 Hall,L MOH 54 227 Moore,W KUT 19 367 Atkins YOR 7
88 Weddle GDM 54 228 Ngata CHI 19 368 Barwin ICC 7
89 Kerney DTL 54 229 Fujita MAR 19 369 Johnson,M YOR 7
90 Ellis,S MAR 54 230 Mikell MOH 19 370 Rushing MOH 7
91 Farrior DTL 54 231 Long,C MAR 19 371 Britton MOH 7
92 Collins,N CHI 53 232 Wright,M CHI 19 372 Houser VV 7
93 Smith,J CHP 53 233 Jackson,C YOR 18 373 Murphy,J YOR 7
94 Rivers,K YOR 53 234 Williams,K LAK 18 374 Marshall,R FLD 7
95 Timmons YOR 53 235 Cooper,S LAK 18 375 Morgan,D ICC 7
96 Jackson,T RCH 53 236 Jennings,K GDM 18 376 Francies VV 6
97 Smith,W GDM 52 237 Ellis,S ICC 18 377 Jones,J DTL 6
98 Spencer,A GDM 51 238 Allen,N FLD 18 378 Follett MAR 6
99 Ware,D RCH 51 239 Hayden,K MOH 18 379 Jones,S COW 6
100 Bell,Y LAK 50 240 Zbikowski GDM 18 380 Jenkins,K COW 6
101 Sims,E CHI 50 241 Nicholas CHP 18 381 Wilhelm VV 6
102 Godfrey COW 50 242 Odrick CHI 17 382 Edwards,R KUT 6
103 Campbell,C FLD 50 243 Cody YOR 17 383 Bennett,F VV 5
104 Rodgers-Cr DTL 50 244 Roth COW 17 384 McBath PIC 5
105 Wilson,A DTL 50 245 Miller,R KUT 17 385 Sidbury RCH 5
106 Williams,M ICC 50 246 Johnson,C RCH 17 386 Moala VV 5
107 Delmas MAR 49 247 Considine VV 17 387 Williams,D PIC 5
108 Washington YOR 48 248 Ghee KUT 17 388 Barnes,A GWG 5
109 Seymour KUT 48 249 Mathis,R GWG 17 389 Keiaho CHP 5
110 Schobel COW 48 250 Condo FLD 16 390 Moss,J MAR 5
111 Asomugha LAK 48 251 Babineaux MAR 16 391 Allen,A CHP 5
112 Henderson KUT 47 252 Polamalu GWG 16 392 Mays COW 5
113 Griffin,M FLD 47 253 Misi PIC 16 393 Smith,A KUT 5
114 Graham,B KUT 47 254 Cason LAK 16 394 Owusu-Ansa RCH 5
115 Warren,T DTL 46 255 Rogers DTL 16 395 Lofton DTL 5
116 Lawson ICC 46 256 Bowman CHI 16 396 Phillips,K COW 4
117 Williams,P LAK 46 257 Jackson,L FLD 16 397 White,S MAR 4
118 Barber,R PIC 46 258 Mannelly CHP 16 398 Urlacher YOR 4
119 Suh FLD 45 259 Branch,A VV 15 399 Bigby CHP 4
120 Landry,D KUT 45 260 Routt COW 15 400 Warren,G YOR 3
121 Peppers CHI 45 261 Bunkley FLD 15 401 Johnson,J GDM 3
122 Geathers COW 44 262 Rubin FLD 15 402 Sims,P MOH 3
123 Smoot KUT 44 263 Martin,S GWG 15 403 McClain,R MOH 2
124 Gregg CHP 43 264 Bryant,R LAK 15 404 Suisham RCH 2
125 Spikes MAR 43 265 Fluellen VV 15 405 Longwell FLD 1
126 Posluszny RCH 43 266 Haden PIC 14 406 Lindell MAR 1
127 Hall,D ICC 43 267 Youboty ICC 14 407 Kaeding KUT 1
128 Allen,J DTL 43 268 Gilbert,J PIC 14 408 Doughty PIC 1
129 Kelly,T YOR 43 269 Ayers MOH 14 409 Lechler CHI 1
130 Winfield KUT 43 270 Barnes,K LAK 14 410 Bironas MOH 1
131 Florence GWG 43 271 Gafford PIC 14 411 Scifres COW 1
132 Banta-Cain COW 42 272 Okoye KUT 14 412 Scobee PIC 1
133 Edwards,R PIC 42 273 Groves CHP 14 413 Brown,J GWG 1
134 Revis FLD 42 274 Thomas,B GDM 14 414 Tatupu FLD 1
135 McCoy,G RCH 42 275 Hayes,W COW 14 415 Mare COW 1
136 Jolly MOH 41 276 Davis,V COW 14 416 Brown,K LAK 1
137 Carr,C YOR 41 277 Norwood,E CHI 14 417 Kreutz VV 1
138 Atogwe GWG 41 278 Johnson,T PIC 14 418 Crosby DTL 1
139 Curry,A ICC 41 279 Johnson,D COW 14
140 Vanden Bos PIC 41 280 Walton COW 14